Home » Governors

Governors

Company Members

Company Members

 

Appointed

Mr Mark Smith

Chair of Governors

1/4/2017

Ms Sarah Lawford

Member Appointed (pending AGM on 21/11/19)

21/11/19

Ms Samantha Stewart

Diocesan Board Representative

12/11/15

Governors

Governors

Category of Governor

End of term

Number

Mem. and Arts.

Mrs Brenda Hinch

Foundation Governor

10/11/2023

3  (1 ex officio 2 appointed)

Mr Mark Smith

Member appointed

8/2/2023

 

Up to 4

Ms Lisa Cassidy

Member appointed

10/10/2021

Ms Sarah Lawford

Governor co-opted

21/11/2023

Up to 2

Mrs Maria Lambert

Parent Governor

26/2/2021

 

2-5 parents

Mr Toby Fairbrother

Parent Governor

20/11/2023

Mr Andy Johnson

Parent Governor

26/2/2021

Ms Sarah Mitchell

Parent Governor

28/3/2022

Mrs Nicola Gough

Principal

Ex officio

1

Commitees

Finance, Premises & Personnel

Provision and School Improvement

Headteacher Performance Panel

Andy Johnson

Mark Smith (Chair)

Mark Smith

Nicola Gough

Lisa Cassidy

Two other governors

Mark Smith

Maria Lambert

External Adviser (to advise only)

Sarah Mitchell 

Sarah Lawford

 

 

Nicola Gough

 

Governor Monitoring

 

Governor Leading

Method and Frequency of report

FPP Committee

ICT/Website

Andy Johnson

Termly. Verbal report

Health and Safety

Sarah Mitchell

Annual. Report each July

Finance

All governors

Please see action below

PSI Committee

Core Subjects

Committee

Termly reports and presentations

PE Fund

Pupil Premium

Governors

Safeguarding

Sarah Lawford

Standing Item for verbal report. Sections on audit report throughout year

Church School Distinctiveness

Foundation Governors

Standing Item for verbal report

Annual Diocesan Report in Autumn.

 

Governor Related Files